„Poslední dobou se rozmáhá hloupá móda označovat humanitní obory za „neužitečné“ pro praxi.
Jistě, absolventi humanitních oborů si potřebují i nějak vydělávat, a to pokud možno s využitím toho, co se ve škole naučili. To ovšem z velké části dělají; nehoufují se ani na úřadech práce, ani – navzdory často papouškovanému stereotypu – za přepážkami fastfoodů,“ komentuje Daniel Soukup pro Český rozhlas Vltava.
Ve skutečnosti se řada z nich s velkým nasazením stará o oblasti, bez kterých by žádná společnost nemohla plnohodnotně fungovat. Kupříkladu jako diplomatky, překladatelky nebo organizátoři kulturních akcí zprostředkovávají výměnu s jinými zeměmi, kulturami i celými civilizacemi. Jako socioložky či politologové poskytují odborné poznatky využitelné pro lepší fungování nejrůznějších oblastí našeho života.
Jako učitelé nebo psycholožky se věnují nesmírně náročné a odpovědné práci s lidmi. Jako lingvistky či redaktoři nám pomáhají lépe chápat a lépe používat jeden z našich nejcennějších nástrojů, jazyk. Anebo jako historičky a muzejníci pečují o naši kolektivní paměť.
Mnozí z nich berou asi tak pětadvacetkrát méně než trenér národního fotbalového mužstva, odvádějí přitom daleko lepší práci a ještě jimi pohrdá kdejaké ťululum pletoucí si cenu s hodnotou. Ale to opravdu není jejich chyba.
Celý text a komentář ke stažení naleznete zde
3 komentářů:
jsou ve státní správě
laimes :-)
perpetum mobile: před volbami "snížíme počet úřdníků" a vskutku snižujeme-ma min 1 člověk,na kraji 3 člověci,na okrese 5 člověků,za toho na min se vezmou 2externisté,na krajích a okresech se jejich prác rozdělí mezi ostatní,klid pohoda "vláda plní slib",jenže ouhá " nůž do zad přichízí z bruselu,kde si někdo vymyslí novou agendu,která se v bruselu vyžádá 10 úředníků,ti produkují úkoly a administrativu,která na min každého státu zamkěstná 5 lidí,z externistů se stanou internisti a tři se přiberou,tito zaúkolují 10 nových lidí na kraji a ti zase 15 v okrese,přijímají se noví úředníci
Okomentovat