Světová banka zveřejnila žebříček lidského kapitálu, ve kterém srovnává 157 států světa. Jeho index, který sleduje trajektorii novorozeného dítěte až po jeho dospělost, kombinuje několik indikátorů zdraví a vzdělání - úmrtnost do věku pěti let a ve věku mezi 15 a 60 lety, průměrnou dobu vzdělávání do osmnáctého roku života a výsledky, kterých děti dosahují ve školních testech. Cílem je zjistit, kolik lidského kapitálu jsou jednotlivé země schopné vyprodukovat, a jaká se tedy od nich očekává nejen produktivita na světovém trhu, ale i jaký bude jejich ekonomický růst. Informují Hospodářské noviny.
Česko se umístilo na 14. místě se skóre 0,78 na škále od 0 do 1. Tento výsledek je shodný s bodovým ohodnocením, které od Světové banky dostaly Velká Británie a Portugalsko. Nejlépe dopadl Singapur se skóre 0,88, nejhůře pak Čad s pouhými 0,29 bodu. Na prvních čtyřech příčkách figurují pouze asijské státy, kromě vítězného Singapuru i Jižní Korea, Japonsko a Hongkong (součást Číny), z Evropy se nejlépe umístily Finsko a Irsko se skóre 0,81. První desítku doplňují ještě Austrálie, Švédsko, Nizozemsko a Kanada.
Celý text naleznete zde
3 komentářů:
Za to umístění může dozajista český školský systém. Za 20 let se posuneme o dvacet příček dolů. A to díky inkluzi po českém způsobu.
Ne vše se ještě podařilo zprznit. Na některých věcech se, zdá se, ještě usilovně pracuje - například ve školství, v rodinné politice, atd. atd. Už abychom tu měli alespoň ta manželství stejnopohlavních párů. Doufám, že i to pak ta tzv. Světová banka příslušně ocení.
Okomentovat