Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let, poptávka po kolejích je enormní. Tisíce vysokoškoláků, kteří o ně letos žádali, tak přijdou zkrátka. Studenti míří zpátky na koleje hlavně kvůli vysokým cenám nájmů ve městech. Informuje iDNES.cz.
Nejvíc neúspěšných žadatelů o kolejní ubytování je v Praze, kde jsou také nejvyšší nájmy. „V současné době nemáme uspokojeno dva tisíce žádostí,“ uvádí Jiří Boháček, ředitel Správy účelových zařízení ČVUT v Praze. Tento stav podle něj trvá poslední dva roky. „Priváty jsou pro studenta drahé, tak se vrací na koleje,“ dodává.
„Koleje máme maximálně obsazené, nemohli jsme ubytovat třináct set devadesát studentů,“ potvrzuje také ředitelka kolejí a menzy České zemědělské univerzity v Praze Jana Rácová. Podobná čísla jako v hlavním městě uvádí i Brno. „Stávající ubytovací kapacita je aktuálně zaplněna. K prvnímu srpnu nebylo uspokojeno přibližně devět set zájemců,“ tvrdí mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.
Specifickým případem je v této oblasti Olomouc, v níž tvoří studenti přibližně pětinu tamního obyvatelstva. Podle ředitele kolejí Suchánka jsou to spíš ceny kolejného, jež určují výši nájmů ve městě. „V Olomouci dosud nerostou ceny nájmů tak jako v ostatních městech. Podle mého názoru je to tím, že většina zdejších pronajímajících má v bytě právě studenty,“ říká Suchánek. „Kvůli tomu není zvedání nájmů tak jednoduché. Lidé se bojí, že o své nájemníky přijdou,“ dodává.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat