Počet obézních dětí se za posledních dvacet pět let více než ztrojnásobil. Zatímco dříve bylo obézní každé třicáté, dnes trpí obezitou jedno dítě z deseti. Podle odborníků mají na obezitu kromě nedostatku pohybu a nevhodného stravování vliv i kojení a čas, který dítě denně stráví před televizí či u tabletů nebo počítačů. Informuje iDNES.cz.
Bohuslav Procházka (repro ČT) |
Podle Procházky je ve vztahu k obezitě důležitý i čas, který dítě denně stráví před obrazovkou. „Sledování obrazovky televize, počítače a tabletu dítě k němu nejen přiková, ale zároveň z programu přijímá stres, napínavé situace, emoční pocity, které v organismu vyvolávají reakce nervové a metabolické, které jsme kdysi dávno měli v případě ohrožení a boje. Taková reakce vede k pocitu potřeby jídla a tím stoupá konzumace,“ vysvětlil Procházka. Vliv obrazovek na obezitu potvrdil také výzkum publikovaný v odborném časopise Pediatrics.
Z dětí, které před obrazovkou stráví více než čtyři a půl hodiny denně, je obézní každé šesté (16,6 procenta). Před obrazovkami nejvíce času podle studie tráví sedmnáctiletí chlapci. Přibližně čtvrtina (23 procent) z nich sedí před displeji (počítáčů, tabletů, mobilů) či televizí déle než čtyři hodiny denně. Z dívek ze stejné věkové kategorie stejně dlouho vysedává před televizí či počítačem každá osmá (13 procent).
Dalším relevantním důvodem vzestupu obezity je podle Procházky i obecný pokles pohybové aktivity. „To nejen v oblasti sportu jako takového, ale i v běžných denních situacích. Děti chodí do školy dnes v méně než v padesáti procentech případů. Nechodí se, ale jezdí se,“ doplnil.
Podle studie obezita postihuje především chlapce, trpí jí každý devátý (11 procent). Nejohroženější jsou potom ti třináctiletí, z nichž je obézní každý šestý (16,1 procenta) a polovina z nich má dokonce extrémní obezitu (8 procent).
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat