K podařeným výkonům českých středoškoláků, zejména na nedávno skončené chemické olympiádě, se přidává další úspěch, byť tentokrát neověnčený zlatem. Od 21. do 29. července proběhl v portugalském Lisabonu 49. ročník Mezinárodní fyzikální olympiády (MFO), vrcholové soutěže pro žáky středních škol ve fyzice. Tým z ČR vybojoval jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile a v konkurenci 87 zemí skončil na 31. místě. Mezi státy EU obsadil pátou příčku. Informují Novinky.cz
Jan Kříž (uhk.cz) |
Mladí fyzici se museli vypořádat s náročnými teoretickými i experimentálními úlohami, jejichž zadání měla až 25 stran.
„Za zmínku stojí výborný výsledek českého družstva v teoretické části soutěže, zejména plný počet bodů Jindřicha Jelínka z první teoretické úlohy, který tak přidal další stříbrnou k loňské medaili z MFO a umístil se v hodnocení jednotlivců na 81. místě z 396 studentů z celého světa,“ uvedl Jan Kříž z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK), který každoročně celou delegaci na MFO vede a podílí se na přípravě žáků.
Co je naopak pro tuzemské středoškoláky obtížnější? „Náročné jsou pro ně experimentální úlohy, což je způsobeno tím, že se bohužel v dnešní době na mnoha školách k experimentu za celé studium vůbec nedostanou. Všech pět českých soutěžících ale bez diskuse prokázalo znalosti a experimentální dovednosti na mnohem vyšší úrovni, než by odpovídalo současným středoškolským požadavkům,“ poznamenal Kříž.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat