„Nejen rodiče, ale i další rodinní příslušníci, často považují duševní
onemocnění za něco, co jejich dětí samozřejmě nemůže týkat a návštěvu odborného lékaře tak
odkládají, či přímo odmítají,“ popisuje problematickou situaci předseda kongresu a viceprezident
organizace IACAPAP MUDr. Michal Goetz, Ph.D. z Fakultní nemocnice v Motole.
Psychickému zdraví a s ním spojeným poruchám se minulý týden věnoval světový kongres dětských psychiatrů a spolupracujících odborností International Association for Child and Adolescent Psychiatry and Allied Professions (IACAPAP).
Příčiny těchto onemocnění jsou různorodé, například traumatické zážitky v raném dětství nebo šikanu, které je vystaveno až 30 procent dětí. V současné době lze sledovat i narůstající trend sebepoškozování a sebevražedného chování mezi dospívajícími. Čím dříve je zahájena adekvátní péče, tím mírnější bude i průběh samotného onemocnění, což je díky českému systému péče problematické.
„Věřím, že se ze strany politiků brzy dočkáme promyšleného plánu na řešení této alarmující situace - je nedostatečný počet dětských psychiatrických ambulancí, akutních lůžek a faktická absence konziliární pedopsychiatrické péče v regionálních nemocnicích, což neadekvátně prodlužuje čekací lhůty u specialistů a tím také oddaluje dětem potřebnou léčbu a péči,“ dodává MUDr. Goetz. "Velmi si vážíme toho, že některé filantropické nadace rozpoznaly důležitost dětského duševního zdraví a podpořily naší práci. Dítě může být fyzicky zcela zdrávo, ale pokud má bolest na duši tak si život nejen neužívá, ale také to omezuje jeho rozvoj,“ říká MUDr. Goetz.
Více informací naleznete zde
1 komentářů:
Ale copak? Farmaceutům klesají zisky, tak je třeba osvěta? To se jistě brzy objeví nová neznámá porucha/choroba.
Okomentovat