Lékaři požadují,
aby školy měly povinnost poskytovat informace o rizicích
hlavičkování u dětí podobně, jako jsou tabákoví výrobci povinni uvádět rizika, na krabičkách cigaret. „Nechat dítěti padat opakovaně míč na hlavu, je hloupost. S každou ranou mohou vznikat nevratná poškození tkání,“ řekl například Hospodářským novinám neurochirurg Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice,“ říká Michal Komárek v komentáři pro Český rozhlas Plus.
Vědci z Univerzity ve Stirlingu například zjistili, že schopnost paměti u hráčů, klesla o 41 až 67 procent v mnohých případech už po jediném odražení míče z rohového kopu.
Každý, kdo sleduje poločasové rozhovory během fotbalových zápasů, má důvod považovat zmíněný výzkum za zajímavý. Leckdy se totiž opravdu zdá, že hráči mají jenom velmi mlhavou představu o tom, kdo proti komu hraje a co se vlastně během první půle událo. Pokud mají za sebou dvě, tři hlavičky, není divu.
Dobrá zpráva pro fotbalisty spočívá v tom, že podle výzkumu se jim do 24 hodin paměť obnoví. Špatná zpráva je ta, že účinky nárazů se sčítají a zejména pro nehotový dětský mozek, mohou mít nevratný dopad.
Na základě výzvy lékařů vznikla petice, která se obrací na Ministerstvo školství. To by mohlo rozhodnout, aby školy musely o riziku hlavičkování informovat. Jenže nebude dělat nic. Tisková mluvčí novinářům sdělila, že ministerstvo nemůže být odpovědné za interpretaci nejnovějších lékařských výzkumů.
Samozřejmě, mohou být i výzkumy, které škodlivost hlavičkování zpochybňují, nebo zcela odmítají a ministerstvo opravdu není v pozici rozhodčího mezi různými skupinami lékařů. Nicméně by ta varování mělo brát vážně. Za interpretaci výzkumů odpovědné není, za školy a tedy i za děti ano.
Celý text a komentář ke stažení naleznete zde
1 komentářů:
Okomentovat