Má se letní volno zkrátit z dvou měsíců na šest týdnů? Podle příznivce změny, radního Středočeského kraje Zdeňka Seidla (ČSSD), by změna mohla zvýšit klesající úroveň vzdělanosti. Odpůrce nápadu, poslanec ANO Karel Rais, to vidí jako nesmysl. Střetli se v diskusi Českého rozhlasu Plus.
Karel Rais (psp.cz) |
Prý totiž nejde jen o letní prázdniny, ale taky máme zimní, jarní a množství ředitelského volna. „Rodiče mají garantovanou dovolenou měsíc, ale co s tím malým dítětem mají dělat? Pokud nemají prarodiče, musí si otec vzít dovolenou zvlášť, a pak i matka. V těch rodinách, které mají být o volnu pohromadě, to způsobuje velký stres,“ vysvětluje Seidl.
Poslanec ANO a místopředseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Karel Rais, tvrdí, že se s dvouměsíční délkou prázdnin rodiče určitě dokáží „poprat“. „Většina dětí přece jezdí na nejrůznější tábory, a to i příměstské, nebo třeba skautské. Rozhodně se délkou prázdnin netrápí. A jestli mají nějaké trauma, tak je pouze z toho, že musí v září zase do školy,“ říká s lehkou nadsázkou.
„Nesouhlasím s tezí, podle které úroveň vzdělanosti klesá s délkou prázdnin. Úroveň souvisí s podfinancováním školství a kvalitou učitelů. Pak se můžeme učit déle. Víte co, zrušme prázdniny úplně a pak bude mít republika samé geniální lidi,“ rýpl si Karel Rais do oponenta.
„Když ale učiteli přidáte, tak ho přece neosvítí Duch svatý a nebude mít víc znalostí,“ kontruje radní Zdeněk Seidl.
Celý text a diskusi ke stažení naleznete zde
1 komentářů:
úroveň vzdělání zákonitě klesá s délkou prázdnin na zš 3 měsíce na sš4
Okomentovat