Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí lékaři a policisté, myslí si veřejnost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Rondo Data pro MF DNES. Většina lidí se mylně domnívá, že dané profese berou méně, než je tomu ve skutečnosti.
Tomáš Kučera (linkedin.com) |
Při pohledu do statistik ministerstva práce (www.ispv.cz) jsou skutečné platy (s výjimkou sociálních pracovníků) vždy vyšší, než si dotazovaní myslí. Záměrně pro srovnání používáme mediánové platy, nikoliv průměrné, protože medián více vypovídá o rozložení platů v dané profesi. Průměrný plat by byl vždy vyšší, vylepšují ho nadprůměrně placení lidé.
Například 87 procent lidí si myslí, že učitelé na základních školách berou méně než 30 tisíc korun, podle zmíněných statistik je ale mediánový plat učitele na 1. a 2. stupni základní školy 31 652 korun hrubého měsíčně. Školské odbory aktuálně prosazují, aby měli učitelé 130 procent průměrného platu v zemi (to vychází na 39 tisíc korun) a trápí je nástupní platy učitelů.
„Příliš se neliší od nástupního platu prodavačky v Lidlu a to není dobře. Absolventi pedagogických fakult, pokud mají možnost, do školy nenastoupí,“ říká místopředsedkyně odborů školských Markéta Seidlová.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat