„Dlouhodobé sezení u počítače, únik do virtuální reality, neschopnost navazovat sociální kontakty s lidmi. Svět si konečně všiml, že mladí lidé, jeho budoucnost, sice méně pijí a kouří, o to více se ale věnují svým technologickým „mazlíčkům“. Což se nakonec ukazuje být stejným problémem jako konzumace jakýchkoliv jiných drog,“ píše Julie Hrstková v Hospodářských novinách.
Julie Hrstková (repro ČT) |
Závislost dětí na technologiích nevzniká samovolně, jen tak, protože by je hned od počátku nadřazovaly nad realitu. Dospělí jsou ti, kteří jim odmalička vštěpují představu, kterak jsou technologie důležité. A pokud tvrdíme, že nejsou, proč je výdělek programátora, který se stará o počítače, výrazně vyšší než odměna lékaře, který se stará o lidi? A kolik je na světě lékařů, kteří se stali přes noc miliardáři? I bez důkladnějšího zamyšlení nás okamžitě napadne, že jich je podstatně méně než těch, kteří zbohatli na nějaké „životně nezbytné“ aplikaci typu Facebook, Instagram, Twitter a další.
Je fajn, že se závislosti na informačních technologiích začínají věnovat národní strategie i Světová zdravotnická organizace. Pokud ale dospělí postavili technologie na první místo v životě, proč by se jejich potomci měli chovat jinak?
Text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat