Tři z pěti dětí někdy lhaly při zakládání svých profilů na sociálních sítích. Ukázal to průzkum České rady dětí a mládeže, kterého se účastnilo tisíc dětí od 10 do 18 let. Průzkum vznikl poté, co vláda v březnu navrhla, aby byl pro zřízení Facebooku do patnácti let v Česku nutný souhlas rodičů. Informuje iDNES.cz.
Tomáš Sedláček (crdm.cz) |
Většině dětí by nevadilo, kdyby se musely zeptat rodičů na souhlas s užíváním sociálních sítí. Uvedlo to 70 % dotázaných. Nejvíc ale toto opatření vadí třináctiletým, polovina z nich by se ráda obešla bez něj.
„Zatím ještě nikdo nepředstavil věrohodný technický nástroj, jak bude souhlas ověřovaný. Pokud půjde jen o zpětné odeslání potvrzení, které přijde do e-mailové schránky, tak tu si dokáží děti zřídit během pár minut. Pokud půjde jen o odkliknutí nějaké věty, tak to snad ani nemá cenu,“ říká Sedláček.
„Za alarmující považujeme čas, který děti na sociálních sítích tráví. Ten roste s věkem. Markantní je to pak u dětí, respektive mladých lidí, kteří navštěvují střední odborná učiliště. Třetina z nich tráví na Facebooku více jak tři hodiny denně,“ sdělil Sedláček.
„Zavedením opatření bychom postavili ze dne na den většinu dětské populace v České republice mimo zákon. Nepřijde nám to mravné a hlavně to nebude fungovat. Ti, co tam jsou, tedy ti, kteří uvedli vyšší věk než je jejich skutečný, tam budou i nadále,“ dodal Sedláček.
Celý text naleznete zde
Celou studii naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat