Ministerstva a další centrální úřady by měly do jednoho roku dostat návod, jak mají postupovat při řešení případů sexuálního obtěžování. Průzkum v několika resortech totiž odhalil i závažnější případy jako pokusy o styk ve výtahu či nabídky výhod za sex. ČTK a Českému rozhlasu výsledky poskytl odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády. Opatření proti sexuálnímu obtěžování doplnila vládní strategii k prosazování rovnosti pohlaví na roky 2014 až 2020. Materiál s novými úkoly schválila tento týden Babišova vláda v demisi.
Radan Šafařík (amo.cz) |
Průzkum podle něj ukázal, že v 90 procentech se obětí obtěžování staly ženy. Naprostá většina těch, kteří obtěžovali, byla v pozici nadřízených. Nejčastější jsou podle výsledků sexuálně podbarvené vtipy a poznámky, okukování a přílišná tělesná blízkost. Opakovaně se objevovaly i výzvy k sexu, pokusy o intimní rozhovory a nechtěný fyzický kontakt, ale také nabídky výhod za sex. Obtěžované to řešily tak, že se dotyčnému snažily důsledně vyhýbat či se nechaly přeřadit do jiné kanceláře.
Na sexuální násilí a obtěžování strhla pozornost mezinárodní kampaň #MeToo neboli Já taky, v níž oběti popisovaly své zážitky. V Česku vyvolala ale i nenávistné a zesměšňující reakce. Ještě před kampaní na rozšířenost sexuálního obtěžování upozornil průzkum Agentury EU pro základní práva (FRA) z roku 2014. V Česku se do něj zapojilo přes 1600 žen. Pětina Češek tehdy uvedla, že v posledním roce nějaké sexuální obtěžování zažila, třeba nevhodné návrhy, dotěrné otázky či zírání. Dvanáct procent českých žen pak řeklo, že je v posledních 12 měsících někdo osahával, odhaloval se před nimi, posílal jim nevyžádané sexuální snímky a maily či je sexuálně urážel.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat