Deset bodů z matematiky, když maximum bylo 50, mohlo letos stačit k přijetí na víceleté gymnázium ve Zlínském kraji. U čtyřletého studia to bylo dokonce pouhých 5 bodů.
Už v příštím roce by takoví uchazeči měli zůstat pod čarou, která bude tvořit neprostupnou bariéru.
„U gymnázií, a v případě víceletých zcela jistě, by měli uchazeči získat alespoň polovinu bodů,“ reagoval krajský radní pro školství Petr Gazdík. Shodli se na tom i představitelé z Asociace krajů při nedávném jednání na Velehradě. Informuje MF DNES.
Petr Gazdík (psp.cz) |
Jenže i tato vize, stejně jako téměř všechny možné změny ve školách, souvisí se způsobem financování. A ten, ani po letech slibů a jednání, není dořešený. Aktuálně se zase odkládá o rok. Dokud ale bude rozpočet školy záviset na počtu studentů, musí se ředitel v první řadě snažit zaplnit třídy a může se stát, že vezme i žáky, kteří by za jiných okolností neuspěli.
I přes zmíněný extrém s nízkým počtem bodů z matematiky však platí, že zájemci o gymnázia ve Zlínském kraji patří k těm lepším v republice. Podle přehledu, který vypracovala společnost Cermat z výsledků státních přijímaček, skončili v testech z matematiky na 6. místě a z češtiny 7. Na prvního přitom ztráceli jen velmi málo.
Celý text naleznete v MF DNES
3 komentářů:
Kamínek. Takže? Jedno kolo s čárou na 70%? Pak zavřít-sloučit gymnázia do okresních měst, vybudovat internáty, otevřít hromadu nových škol bez maturity pro podčárníky. Elitáři všech zemí spojte se.
Víc překážek a latěk a selekce, toť cesta k zářným zítřkům.
no to je hanba vás politiků pane gazdíku a to jste ještě k tomu pův povoláním učitel
"že vás haňba neošústne!"
Maturitu na gymnáziu udělá naprostá většina žáků. Je nesmysl dělat nějaké nedpodkročitelné hranice pro budoucí gymnazisty a tvrdit, že je to proto, aby se oddělili ti, kteří na maturitu nemají. Problémy u maturit mají především nástavby. Proč? Protože mají mnohem méně hodin češtiny, cizího jazyka a matematiky. Často je vyučují neaprobovaní učitelé.
Okomentovat