Česká školní inspekce diskutovala s oborovými didaktiky nad výsledky testování

sobota 16. června 2018 ·

Česká školní inspekce (ČŠI) zorganizovala odborné semináře nad výsledky testování žáků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol, které ČŠI realizovala na jaře roku 2017. Semináře navázaly na tradici pořádat setkání s různě zaměřenými odborníky nad výsledky testování prováděných Českou školní inspekcí, která byla založena již před několika lety.


Semináře byly určeny vysokoškolským didaktikům jednotlivých vzdělávacích oborů a dalším odborným pracovníkům, kteří se zabývají obsahem vzdělávání. Zúčastnili se jich např. akademičtí pracovníci Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě, Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích nebo zástupci Národního ústavu pro vzdělávání.

Cílem těchto seminářů bylo seznámit účastníky podrobněji s výsledky výběrového zjišťování, naznačit možnosti dalšího využití zjištěných informací pro vzdělávání budoucích učitelů nebo diskutovat nad případnými úpravami vzdělávacího obsahu v příslušném rámcovém vzdělávacím programu a nad zaměřením cílené metodické podpory poskytované učitelům základních škol.

Semináře se svým zaměřením lišily. První seminář se věnoval vzdělávacím oborům na prvním stupni základního vzdělávání (Český jazyk a literatura, Cizí jazyk, Matematika, Člověk a jeho svět, Člověk a svět práce a kombinované výchovy), další dva semináře byly zaměřeny na druhý stupeň základního vzdělávání (Jazyk a jazyková komunikace, Člověk a společnost a Umění a kultura, Matematika a její aplikace, Člověk a příroda, Informační a komunikační technologie).

Účastníci seminářů byli seznámeni se specifiky výsledků žáků v daných vzdělávacích oborech doplněnými o ukázky úloh s nejnižší úspěšností a úloh s vysokou úspěšností a rozbor možných příčin úspěšnosti. Dále byly komentovány charakteristiky výuky jednotlivých předmětů plynoucí z žákovských a učitelských dotazníků, které byly doplněny ve vybraných případech o informace z hospitační činnosti České školní inspekce. Součástí semináře byla také diskuze k mnoha odborným problémům souvisejícím s didaktikou daných oborů, jako je např. rozsah ověřovaných dovedností nebo využívané způsoby hodnocení v daných předmětech.

Zdroj: Tisková zpráva ČŠI

1 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
16. června 2018 v 12:48  

A je to tu zase. Taky Vás náhodně vybrali? Celá třída přijde o celý den výuky, škola o zablokovanou učebnu s počítači, dva až tři kantoři musí být nahrazeni suplováním a výsledek? O ničem......

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.