„Mnozí lidé, kteří nejvíc křičí o tom, jak musíme chránit naši civilizaci, jdou zároveň velmi silně proti jejím základům, které představuje kvalitní univerzitní prostředí. Západ vznikl na základě toho, že vznikaly univerzity, kde bylo vždycky nějaké místo svobody a bádání,“ říká politoložka Vladimíra Dvořáková v pořadu Jak to vidí Českého rozhlasu.
Vladimíra Dvořáková (msmt.cz) |
Dnešní podceňování univerzit je problém. Je tu snaha považovat vzdělání za čistě soukromou záležitost a podceňovat jeho společenský rozměr.
Není to o tom, že znovu zavedeme pozemky a dílny a budeme produkovat studenty přímo pro trh. My totiž nevíme, jaký bude trh za deset, dvacet nebo padesát let, kdy dnešní studenti budou pořád ještě pracovat.
Vzdělání by mělo mít také širší rozměr, který lidem poskytne šanci se přizpůsobovat tomu, jak se svět mění. Vezměme si třeba jen to, jak se změnily technologie za posledních dvacet let.
Trh potřebuje vzdělané lidi, kteří se umí přizpůsobit a budou umět zavádět nové technologie. Pokud nebudeme mít vzdělané lidi, budeme mít montovny.
Celý pořad je ke stažení zde
0 komentářů:
Okomentovat