„Předně bych chtěl konstatovat, že souhlasím se všemi uvedenými připomínkami a výtkami ke stávajícímu systému financování „na hlavu“. Sdílím rovněž názor na „bratrovražednou“ honbu škol za počty žáků a z toho vyplývající snižování nároků na ně... Zkušenost s několika předešlými návrhy mě ale bohužel nutí k opatrnosti ohledně přesvědčení, že jakýkoli navržený systém musí být zákonitě lepší než ten dosavadní,“ píše Miloš Rathouský v časopise Řízení školy v reakci na článek „Proč potřebujeme změnu systému financování“ autorů Mgr. Bc. Hany Stýblové a Mgr. Pravoslava Němečka.
Milo Rathouský (eduin.cz) |
Zásadní otázkou přijetí každé reformy totiž je, jak kvalitně bude nejen připravena, ale také vydiskutována se školami, učiteli a odbornou veřejností. Z tohoto důvodu nemohu podpořit hodnocení nového systému financování, které uvádějí autoři článku. Je sice pravda, že hodlá sjednotit roztříštěné výše stávajících krajských normativů, a tedy odstranit nespravedlivost spočívající v tom, že za stejný objem práce dostanou školy v různých krajích jiné částky, ale nehovořil bych zde o jeho předvídatelnosti a jednoduchosti.
Naopak, dosud (psáno v březnu 2018) nejsou známy všechny komponenty systému, jako je způsob financování nepedagogických pracovníků, částky na nadtarify a vlastně nejsou schváleny ani zmíněné PHmax. V rozpočtu na rok 2019 a další roky navíc stále nejsou vyjednány prostředky ve výši 5-10 miliard korun, které jsou podle odhadů každoročně nezbytné na zavedení nového systému financování. Ani přes deklarovanou informační kampaň ministerstva není jisté, zda jsou s novými principy financování seznámeni nejen učitelé, ale i mnozí ředitelé, kteří se nesdružují v různých asociacích. Konečně nerozumím tomu, že nový systém financování „dopadne“ na všechny veřejné školy, ale školy církevní a soukromé budou i nadále financovány „na hlavu“.
Miloš Rathouský je zástupce ředitelky sekce pro oblast vzdělávání, Svaz průmyslu a dopravy ČR
Celý text naleznete v květnovém vydání časopisu Řízení školy (nakladatelství Wolters Kluwer)
0 komentářů:
Okomentovat