Od ledna 2017 si děti nemohly ve školách kupovat chipsy, oblíbené párky v rohlíku, ale například ani slazené jogurty nebo limonády. Vyhláška z pera tehdejší ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) byla tak přísná, že řada bufetů dokonce zcela ukončila provoz. Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) nyní pracuje na zrušení předpisu. Školy by měly dostat pravomoci prodávat takové potraviny, které samy uznají za vhodné, a to už od letošního září. Informuje časopis Týden.
Ředitelé škol ministra za rázný krok chválí. O přehodnocení kritérií, podle nichž lze potraviny rozdělit na zdravé a nezdravé, ho žádali prakticky od prvního dne jmenování do funkce. „Je skvělé, že ministerstvo vyslyšelo naše žádosti. Současné znění vyhlášky zbytečně omezovalo činnost škol. Docházelo k nepříjemným situacím, kdy si malé děti nemohly koupit nic jiného než to, co nabízel bufet. Starší žáci však o volných hodinách chodili do blízkých obchodů a kupovali vše, na co měli chuť. To pak vedlo k závisti a zbytečným problémům,“ říká Hana Stýblová, prezidentka Asociace ředitelů základních škol ČR.
Krok ministerstva kritizují někteří odborníci na výživu: „Je to naprosto nezodpovědné a neprofesionální. Všechny argumenty, jež pan ministr používá, se dají snadno vyvrátit. Je škoda, že se obklopuje poradci a lidmi, kteří problematice nerozumějí a slouží pouze lobbistickým zájmům potravinářských sdružení,“ říká Margit Slimáková, známá specialistka na zdravotní prevenci a výživu.
Celý text naleznete v aktuálním vydání Týdne
1 komentářů:
Mně osobně připadá myšlenka, že škola nemá žákům nabízet a prodávat nezdravé potraviny, dobrá. Rozhodně na základních školách. Spíše než pro konec pamlskové vyhlášky bych byl pro jisté zmírnění požadavků ve vyhlášce, ale ne moc silné. Tlak firem, které chtějí do škol vrátit automaty na kolu a sladkosti, bude jistě značný...
Okomentovat