Muži a ženy jsou jiní. Některé rozdíly jsou pouhými stereotypy, jiné potvrzují i antropologové. Muži prý mají nižší práh bolesti, jsou ostražití v cizím prostředí a příroda je naprogramovala k lovu a boji. Ženy by zase měly umět pracovat na více úkolech najednou a řešit je spíše hovorem. Raději pracují v kolektivu. Rozhovor s expertkou na gender Zuzanou Labudovou přináší Český rozhlas.
Zuzana Labudová (osvetovabeseda.cz) |
Změny ale přináší i rizika. Ta se podle Zuzany Labudové projevila při mediálně úspěšné kampani MeToo. „Doufám, že se v budoucnu situace neobrátí v neprospěch mužů. Vývoj kampaně vidím jako promarněnou příležitost k dialogu. Přínosnější by bylo pojmout ji jako MeTogether, čili jako Pojďme se o tom bavit společně.“
„Postupná proměna rolí nesměřuje ke stejnosti,“ upozorňuje. „Všichni by měli mít stejné možnosti, ale ženskost či mužnost nechť si každý ponechá v míře, která je mu přirozená, pokud to vyhovuje protějšku. Jsou ovšem oblasti, kde je genderové rovnosti třeba trochu pomoci.“
Pozitivní diskriminaci tím ale nemyslí. Sama jí nefandí. „To, co se stanoví direktivou, a v Čechách zvlášť, nebývá dobře přijato. Přikláněla bych se k ní pouze v politice a ve školství. V politice je u nás žen málo, je velmi maskulinní. Ve školství je to naopak.“
Za vyrovnaný poměr se považuje podíl minimálně 30:70. „Od podílu 30 procent je zajištěno, že má ta skupina vliv na rozhodování,“ vysvětluje.
Celý rozhovor je ke stažení zde
1 komentářů:
Okomentovat