Jak je možné, že řada etnických konfliktů propukne nečekaně rychle, se pokusili objasnit vědci z Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Jejich výzkum ukázal, že etnická nesnášenlivost je nakažlivá a mezi lidmi se šíří nečekaně rychle. Studii publikoval významný zahraniční vědecký časopis. Vědci se vydali na východ Slovenska do oblastí, kde je vyšší riziko propuknutí násilí proti etnické skupině. Zaměřili se na školáky z 8. a 9. tříd. Jak řekla ČTK Jana Cahlíková, většina výzkumů tohoto tématu se zabývá jednotlivci, pro šíření rasové nesnášenlivosti je ale podstatné zjistit, jak se člověk nechává ovlivnit okolím.
Julie Chytilová (fsv.cuni.cz) |
Tato experimentální hra imituje nepřátelské, destruktivní chování vůči protivníkovi. "První hráči nikoho nediskriminují, zhruba ve 30 procentech platí za to, aby uškodili protivníkovi," přiblížila další průběh Cahlíková. Následující hráč se už ale nechává ovlivnit tím, co udělal jeho spoluhráč, a do velké míry opakuje jeho chování. "Destruktivní chování se šíří dvakrát rychleji, když je zaměřené proti Romům," uvedla vědkyně.
"Zjištění experimentů vysvětluje, proč etnická nepřátelství propukají velmi rychle i ve společnostech, kde dříve nebyly známky etnické nenávisti patrné," uvedla zpráva CERGE-EI.
Celý text naleznete zde
Celou studii v angličtině naleznete zde
3 komentářů:
A takové pokusy jsou taky úplně proti lidskosti.
A to proč? Protože odhalují předsudky, o kterých nechceme vědět, že je máme?
Nikoli. Protože dělá předsudky z přirozenosti.
Okomentovat