Podle některých rodičů zápisy velmi připomínají přijímací zkoušky. I když děti mají podle trvalého bydliště školu určenou spádově, možné je podat více přihlášek. A o vyhlášené základky je velký boj. Někteří rodiče tak neváhají přepsat právě trvalé bydliště potomka například ke známým, kteří bydlí blízko takové vzdělávací instituce. Reportáž přinášejí Lidové noviny.
„Rozdíly mezi jednotlivými základními školami jsou bohužel velké a rodiče to vědí. Ministerstvo školství by se mělo snažit, aby měly všechny srovnatelně dobrou úroveň a rodiče o výběru vůbec nemuseli přemýšlet,“ řekla nedávno LN Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, podle níž selekce prvňáků rozdíl mezi školami nezdravě prohlubuje.
Většina prvňáků ještě tak jako tak nastoupí do přeplněných tříd. Výjimkou skutečně není, že učitelé vykládají látku i třiceti dětem naráz. Tomu má zabránit reforma financování regionálního školství, kterou současný ministr v demisi Robert Plaga (ANO) přislíbil od ledna 2019. Školy nebudou dostávat peníze podle počtu žáků, ale odučených hodin.
„Pak by tyhle děti mohly v některých případech zažít menší kolektivy na některé předměty. Což by měla být pozitivní změna. Ale i tyhle změny zažijí spíš až ve vyšších ročnících,“ sdělil Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin.
Někteří i kvůli přeplněným třídám v klasických školách hledají ty „alternativnější“: „Je velký zájem o inovativní veřejné školy, tam je setrvalý přetlak. A tam, kde rodiče takovou nenajdou, mají tendenci si založit vlastní, která jejich potřebám vyhoví. Ministerstvo se snaží tomuto trendu bránit,“ dodává Feřtek.
Celý text naleznete v dnešních Lidových novinách
0 komentářů:
Okomentovat