Na základních školách v Brně se začnou vařit také dietní jídla. Město zatím uvolnilo dva miliony korun – zaplatí z nich kuchařky, vybavení i odborné kurzy. Od září chce do unikátního programu zapojit většinu ze 70 škol. Radit budou také rodiče. Informuje MF DNES.
Petr Hladík (brno.cz) |
A podobně uvažuje i náměstek brněnského primátora pro školství Petr Hladík (KDU-ČSL). Město totiž školám vaření diet nemůže ze zákona nařídit. „Máme dítě celiaka, takže vím, jaké komplikace to rodičům přináší. Rozhodli jsme se proto, že přidáme kuchařkám na platu zhruba 1 500 korun měsíčně, a to zpětně od začátku roku 2018. Dále zaplatíme odborné školení, kde získají potřebný certifikát, a poskytneme peníze na nové nádobí, případně sporáky, na nákup odborné literatury nebo na úpravy odděleného prostoru,“ vyjmenoval Hladík.
Pro 70 základních škol v Brně se připravují obědy asi v 50 jídelnách a jen asi desítka z nich je schopná obsloužit i děti s dietou – buď tím, že jim přímo vaří, nebo jídlo ohřívají. Kolika dětí ze 40 tisíc brněnských školáků se diety přesně týkají, chce město zjistit. „Víme však, že to je okolo deseti procent a že za posledních patnáct let se jejich počet zdvojnásobil. Děti jsou ale ve stravování v drtivé většině odkázané na krabičky, které jim doma připraví rodiče,“ podotkl Hladík.
Podle předsedy Klubu celiakie Brno Dalibora Ježorka je paradox, že stát chrání celiaky-vězně, ale děti, které potřebují péči nejvíc, žádnou záruku nemají. „Když se člověk s celiakií dostane do vězení, musejí mu ze zákona dávat dietní jídlo, ale školáci a děti v mateřských školách na něj nárok nemají a všechno je pouze na rodičích. A tak například moje manželka, přestože je ekonomka, šla tehdy uklízet do školky, aby mohla jídlo pro naše děti ohřívat,“ říká Ježorek.
Celý text naleznete v dnešní MF DNES
0 komentářů:
Okomentovat