Školy obchází strach z nové směrnice EU, která zpřísňuje pravidla na ochranu osobních údajů (GDPR). Jasné podmínky stále ještě nejsou na světě a školy mají pochybnosti, jestli mohou i nadále vyvěšovat třídní fotografie a jména dětí na webu. Také nevědí, kolik souhlasných podpisů rodičů bude zapotřebí, jaké náklady si plnění směrnice vyžádá, a především se hrozí haldy další administrativy. „Bude nás to stát hodně práce, spoustu peněz. A stálou nejistotu, že máme něco špatně. Kdybyste narazil na někoho, kdo vás chce nachytat, tak se mu to vždycky podaří,“ řekla Právu prezidentka Asociace ředitelů ZŠ Hana Stýblová.
Hana Stýblová (repro ČT) |
Komplikace připouští i Dan Jiránek, zástupce výkonného ředitele Svazu měst a obcí, který sdružuje 2713 obcí s 8,3 miliónu obyvatel. Obce jsou zakladateli většiny základních škol.
„Zveřejňování fotografií bylo diskutabilní už v minulosti, ale dříve se souhlasilo mlčky. Když dítě doneslo peníze na společné fotky, tak se škola oprávněně domnívala, že rodiče chtějí mít dítě na společné fotce,“ řekl Právu Jiránek. „Teď bude nutný souhlas zákonného zástupce, někdy i dvou, kteří se ne vždy shodnou. A třeba když Anička Nováková vyhraje matematickou soutěž, i tam bude zcela nepochybně nutný jasně vyjádřený souhlas rodičů. A to i pokud tam byla s rodiči, kteří viděli, že se fotí,“ přiblížil Jiránek.
Podle něj si ale ředitelé nemusí dělat hlavu z prezentací fotografií ze školních akcí, jako jsou závody. „Pro reportážní fotografie existuje v nařízení výjimka,“ ujistil.
Celý text naleznete v dnešním Právu
0 komentářů:
Okomentovat