„Cílem není školám přidat, což samozřejmě nutné je, ale o tom se jedná po jiných liniích. Cílem je financování zjednodušit, omezit přerozdělovací vlivy různými koeficienty a také zmírnit ‚honbu za žáky‘, protože speciálně střední školy nyní berou prakticky každého, neboť to jsou pro školu peníze,“ řekl Hospodářským novinám ředitel ZŠ Jaroslav Jirásko. Přivítal, že vláda odmítla odklad reformy financování škol.
Jaroslav Jirásko (rodicevitani.cz) |
Při novém financování bude podle Jiráska mít ředitel jistotu, že když přijme jen ty nejlepší a některé odmítne, nebude finančně bit. „Takže sekundárně by to mohlo ovlivnit i kvalitu škol,“ míní.
Také ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík je přesvědčen, že reforma bude užitečná, pokud se ale pro školy najde dostatek peněz. Podpoří podle něj menší počet žáků ve třídách, vzdělávání může být efektivnější a učitelé budou i motivováni lepšími pracovními podmínkami.
Kromě reformy by Jirásko byl ale i pro větší autonomii škol. „Každou novelu a zákon provází stohy prováděcích předpisů, metodických a právních výkladů. Pro ředitele jsou závazné. Měli bychom mít určitou autonomii, ale ministerstvo nám diktuje každou minutu našeho života. Já si mnohdy nepřipadám jako svéprávný občan, ale jako vykonavatel úřednických příkazů shora,“ říká.
Celý text naleznete v dnešních Hospodářských novinách
0 komentářů:
Okomentovat