Lesní školky jsou od června loňského roku oficiální alternativou pro předškolní vzdělávání dětí. Rozdíl oproti klasickým školkám je zřejmý - děti tráví maximum času venku. Školní inspektoři se ale obávají, že se těmto dětem nedostává adekvátní stravy. Oběd i svačiny by měly být ideálně připravovány, skladovány a podávány přímo ve školní jídelně. To může být pro některé lesní školky likvidační. Jídelnu většinou ani nemají a svačiny dětem chystají rodiče. Neobejdou se tak bez dialogu s ministrem zdravotnictví. Schůzka je naplánována na pondělí 26. března. Reportáž přinášejí Lidové noviny.
Tereza Valkounová (youtube.com) |
V závěru pak navrhují jediné zlepšení školy: „Zajistit dětem ve třídě lesního typu stravování dle předpisů, tedy kromě oběda i přesnídávku a odpolední svačinu.“
Ředitelka školky musí do 30. dubna napravit nedostatky. Ale jak? Doporučení školka nedostala. Děti prostě musí dostávat svačinu od školky, která je však musí vyrábět a skladovat jasně specifikovaných prostorách.
Tereza Valkounová z Asociace lesních mateřských školek vidí v této záležitosti obecný problém pro všechny lesní školky, kterých je v Česku aktuálně 36. Lesní školky totiž často nemají kuchyň, ve které by mohly svačiny vyrábět, vůbec. „V současné době do lesních školek musí třikrát denně dovážet jídlo cateringová firma a octli jsme se v paradoxní situaci, kdy by tato firma podle zákona měla hledat děti po lese, aby jim dopravila svačiny,“ uvádí ve svém prohlášení a nařízení pro školky nazývá „bolševickými“. Podle ní předpisy některé lesní školky automaticky ze systému vzdělávání vyřazují.
Jako řešení Tereza Valkounová vidí zásah do legislativy. Chce, aby se rodiče mohli vzdát práva na školou zajištěné jídlo nebo svým dětem připravovat svačiny sami. Pokud má jídlo poskytovat školka, navrhuje Valkounová jako řešení, aby mohly školky jídlo uchovávat ve svých prostorách a následně je podávat dětem vychovatelé.
Celý text naleznete zde
Rozhovor s Terezou Valkounovou naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat