Najít práci s čerstvým vysokoškolským diplomem je otázka několika dnů, maximálně týdnů. Situace na pracovním trhu je pro nové uchazeče mimořádně příznivá. Firmy v reakci na prakticky nulovou nezaměstnanost slevují ze svých požadavků. Tam, kde ještě nedávno trvali na minimálně dvouleté praxi, berou dnes lidi hned po škole. Ve výhodě jsou absolventi IT a dalších technických oborů – firmy si je rozebírají už na školách. Lákají je na platy, k nimž se absolventi humanitních či ekonomických oborů propracují po letech praxe. Reportáž přinášejí Lidové noviny.
Tomáš Dombrovský (linkedin.com) |
I přes výše uvedené ale platí, že diplom z humanitních oborů není k zahození. Jen mají jeho majitelé o něco náročnější kariérní start. „Musejí často začínat na nižších pozicích mimo obor, který vystudovali, třeba v call centru. Potom dost fluktuují – mění práci, protože jsou cílevědomí a chtějí růst. Vyzkouší si různé pozice, rostou osobnostně i platově a jejich životopis je pestřejší,“ popisuje Dombrovský. Když dojde k otřesu na pracovním trhu, bývají díky své univerzálnosti a širší praxi oproti úzce zaměřeným technikům ve výhodě. S rozhledem, měkkými dovednostmi a znalostí cizích jazyků se rychle zorientují v situaci a nové místo si buď najdou, nebo sami podnikatelsky vytvoří.
Kdo chybí nejvíc
Trh práce je pořádně vyhladovělý – chybí na něm řada profesí a o dobré zaměstnance bojují takřka všechny firmy. Vedle již zmiňovaných techniků a IT specialistů je velká poptávka po lékařích včetně zubařů a také po učitelích.
Zoufale chybí aprobovaní matematici nebo třeba fyzikáři, dostatek učitelů není ani na prvním stupni. Ředitelé škol také čím dál častěji shánějí historky.
Celý text naleznete v dnešních Lidových novinách
0 komentářů:
Okomentovat