Do konkurzu může jít až třetina ředitelů základních a středních škol bez ohledu na to, jestli jde o ředitele vynikající, nebo podprůměrné. Podobnou situaci české školství v minulosti zažilo. Velkou vlnu konkurzů ministerstvo vyhlásilo u všech ředitelů, kteří k 1. lednu 2012 zmiňované funkční období přesáhli. Letos zřizovatelé, tedy obce a kraje, mohou (ale nemusí) konkurzní řízení zopakovat. Systém ředitelských konkurzů přitom mnoho odborníků kritizuje. Vadí jim například, že je snadno politicky zneužitelný. Informuje MF DNES.
Tomáš Feřtek (eduin.cz) |
Vedle toho, že zřizovatel má velké slovo při obsazování komise, nemusí se řídit ani jejím doporučením. Jmenovat ředitelem může vedení obce kteréhokoli z účastníků konkurzu, kterého komise pouze uznala za schopného funkci vykonávat. Podle Feřteka je to škoda, protože v komisích alespoň z části sedí odborníci. Což se o řadě politiků říci nedá. „Často vlastně vůbec nevědí, jak se dobrý ředitel pozná. Takže se jím stane ten, kdo je na škole dlouho a slíbí, že nepřekročí rozpočet,“ komentuje současný stav Feřtek.
Ministerstvo školství v tuto chvíli žádné úpravy konkurzních řízení nechystá. „Nemáme poznatky o tom, že by současná podoba konkurzního řízení nevyhovovala. Školský zákon svěřuje kompetence také územně samosprávným celkům a ty mají za činnost školy v konečném důsledku odpovědnost,“ říká mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.
Celý text naleznete v dnešní MF DNES
0 komentářů:
Okomentovat