O udělení pravomoci musí školy požádat Národní akreditační úřad, který na jaře roku 2016 nahradil Akreditační komisi. O udělování akreditací se bude rozhodovat v průběhu roku 2018. Novela znamená velkou změnu ve strukturách škol, univerzity se proto zavádění nových oborů pro rok 2018/19 zpravidla zdržují. "Žádnou zásadní změnu v nabídce nemáme. V tuto chvíli čekáme na udělení akreditace, pak budeme měnit celkovou strukturu," uvedla ředitelka pro komunikaci Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Informuje ČTK.
Podobné plány má i Univerzita Karlova. "Změna bude i terminologická, z oborů se stanou programy," řekl Daniel Soukup, vedoucí oddělení přijímacího řízení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. "Některé obory se sdruží. Uchazeč se od roku 2019 nebude hlásit na obory turkologii, arabistiku a tak dále, ale na program blízkovýchodní studia. Tam si poté vybere specializaci," přiblížil blížící se změny Soukup.
Jednou z mála institucí, kterou letos čekají změny, je Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Do katalogu se vrátí několik oborů, které se otevírají pouze jednou za pár let. "Z těch bakalářských je letos jedinečná šance se přihlásit například na indonesistiku, íránistiku, tibetanistiku nebo romistiku," řekl Soukup.
Šanci přilákat nové studenty má zejména romistika. Podle univerzity jde o jediný obor zaměřený na jazyk, dějiny, umění a kulturu Romů v Evropě.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat