Kraj ho sice dotuje, jak může, avšak ve výsledku se stále moc nemění. Odborné školství na východě Čech i nadále trpí nedostatkem učitelů technických oborů a mnoho na tom nezměnil ani fakt, že hejtmanství před dvěma lety začalo vybraným pedagogům k výplatě přispívat až pět tisíc korun. Přelomové řešení mělo zastavit odchody učitelů do soukromé sféry. Ředitelé škol přiznávají, že jim krok úředníků pomohl, ale problém se tím nevyřešil. Informuje MF DNES.
Učitelé odcházejí do důchodu, jenže je nikdo nenahrazuje. Situace se dostala už tak daleko, že reálně hrozí, že do několika let nebude mít na průmyslovkách kdo učit. Prosperující firmy nabízejí mladým inženýrům strojírenství či elektrotechniky někdy až dvojnásobně vysoké platy.
Jen pro představu: po loňském zvýšení platových tarifů učitelů středních škol je nejvyšší dosažitelný tabulkový plat učitele na konci kariéry 33 930 korun a učitele odborného výcviku 30 760 korun. Začínající učitel nastupuje nyní za 26 020 korun a učitel odborného výcviku jen za 25 470 korun hrubého. V konkurenci s velkými podniky nemají školy šanci, platy v soukromém sektoru pro šikovné odborníky jsou až dvojnásobné.
Dopad je v praxi takový, že školy přijmou prakticky každého učitele odborných předmětů, který se hlásí. „Tito učitelé mají neotřesitelnou pozici, což obecně není pro řízení školy zrovna ideální stav. Dopad to má i na kvalitu výuky, protože lidé, kteří by obor dokázali žáky naučit, nemají zájem ve školství pracovat,“ poznamenal ředitel Středního odborného učiliště v Lázních Bělohrad Pavel Petr.
Celý text naleznete v dnešní MF DNES
0 comments:
Post a Comment