Skoro polovina učitelů je ohrožena takzvaným vyhořením. Průzkum Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy mezi 2 500 pedagogy ukázal, že pětina z nich má střední až závažné příznaky těchto psychických potíží a potřebovala by odbornou péči. Informuje Česká televize.
Irena Smetáčková (repro ČT) |
„Vyučující, kteří jsou profesně spokojeni, zejména cítí podporu v rámci školy, mají dobré vztahy s vedením a dobré vztahy v rámci pedagogického sboru, tak u nich ty projevy vyhoření jsou výrazně menší,“ říká vedoucí výzkumu Irena Smetáčková z Pedagogické fakulty UK.
Vyhoření učitelů měl zabránit návrh, aby se mohli po 15 letech ve škole půl roku jen vzdělávat. Sněmovnou ale neprošel.
Reportáž je ke stažení zde
2 komentářů:
Vyhoření učitelů měl zabránit návrh, aby se mohli po 15 letech ve škole půl roku jen vzdělávat. Sněmovnou ale neprošel.
pěkná pitomost
Především by měli zřizovatelé a inspektoři sledovat, jak zachází ředitelé se svými učiteli. Zda je nediskriminují, nešikanují, zda jim vytváří slušné podmínky k práci i vzdělávání.
Stále se hovoří o platech učitelů. Jejich výše je důležitá - ale není nejdůležitější. Mnozí učitelé odchází (a budou odcházet) prostě proto, že situace na mnoha školách začíná připomínat malé totalitky. A propojeno s Cermatem, blbými nápady MŠMT a dalšími vymoženostmi se nám to propojuje v jednu větší totalitu.
A v totalitě, propojené s ideologizací a penězi, já učit neumím. Pěkný den.
Okomentovat