Jazykové školy se potýkají s nedostatkem lektorů. Důvodem jsou nízké mzdy, které tyto školy nedokážou výrazněji zvýšit. Lidé vyhledávají nejvýhodnější ceny jazykových kurzů, které část škol kvůli konkurenci drží záměrně nízko. Někde se tak nedaří motivovat k práci nové lektory, případně ty stávající ve školách udržet. ČTK to řekl šéf Asociace jazykových škol Vítězslav Bican.
Vítězslav Bican (linkedin.com) |
Mzdy na jazykových školách jsou různé, většinou ale nižší než jsou platy v regionálním školství. "Stále existují jazykové školy, které lektorům platí méně než 260 korun za hodinu, což odpovídá při standardním učebním úvazku platu pod 20.000 korun," uvedl Bican.
Standardní úvazek vyučujícího je podle něj 24 vyučovacích hodin týdně. Podobně jako ve státním školství je jeho součástí navíc příprava na každou hodinu.
Své mzdy srovnávají lektoři také s platy učitelů v regionálním školství, které v posledních letech několikrát vzrostly. Naposledy to bylo od loňského listopadu o 15 procent. Do roku 2020 by školské odbory chtěly docílit růstu učitelských platů na 130 procent průměrné mzdy v ČR, která v loňském třetím čtvrtletí činila 29.050 korun. Podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (ANO) by pedagogové měli v roce 2021 dostávat průměrně 46.000 korun.
Část lektorů odchází pracovat do firem, které vyžadují perfektní znalost cizího jazyka. "Z portfolia jazykových škol tak odcházejí ti nejlepší, nejzkušenější a nejprofesionálnější lektoři, protože často snadno najdou uplatnění jiné a lépe placené," podotkl šéf asociace.
Celý text naleznete zde
0 comments:
Post a Comment