První pomoc mohou podle ředitele Českého červeného kříže (ČČK) Josefa Konečného poskytnout i děti. Na školách se ale učí málo, mnozí se s ní setkají až v autoškole, kde je povinná. I tam má ale podle něj výuka rozdílnou úroveň. Poskytnout první pomoc je za zákona povinné. Podle dřívějších výzkumů se pětina řidičů nikdy žádného kurzu nezúčastnila. Informuje ČTK.
Josef Konečný (cervenykriz.eu) |
Na konci základní školy by podle něj děti měly mít informace o všech život zachraňujících úkonech. "Musí si to ale někde vyzkoušet, nesmí panikařit, musí k tomu přistupovat v klidu, což se nedá jinak než nějakým cvičením naučit," vysvětlil.
Výuka první pomoci je ale na školách různá a v různé kvalitě. V roce 1991 se v Česku zrušila výuka branné výchovy, dnes je součástí rámcového vzdělávacího programu. Například na druhém stupni základní školy by se mělo ochraně člověka za mimořádných událostí, pod niž spadá i první pomoc, věnovat šest hodin ročně. Některé školy pořádají například projektové dny, kdy se tématu věnují. Ministerstvo školství připravilo i metodické materiály.
ČČK se podle Konečného snažilo s ministerstvem neúspěšně jednat o nějaké systematičtější výuce. "Jde nám hlavně o to, abychom naučili mladé lidi se nebát poskytnout první pomoc. Aby věděli, že jsou toho schopni a že postiženému neublíží, protože to umí. A byli schopni ho udržet v takovém stavu, aby ho předali záchranné službě," uvedl.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat