Přibližně pět procent populace trpí podle odhadů odborníků poruchami pozornosti spojených s hyperaktivitou. To znamená v Česku zhruba půl miliónu lidí. Naprosté většině z nich ale není tato porucha nikdy diagnostikována. Takto postižení lidé se přitom s obtížemi potýkají celý život. Jak se ukazuje z dlouholeté práce psychologů a psychiatrů, děti i dospělí, kteří se neléčí, mají větší sklony k užívání drog a je u nich rovněž vyšší riziko toho, že sklouznou ke kriminálním činům. Informuje deník Právo.
Jak přesně je to v Česku, nevíme. Česká policie ani probační a mediační služba se propojením kriminálního chování s danými poruchami blíže nezabývají a ani to nesledují. Oproti tomu ministerstvo školství a tělovýchovy ve studijních materiálech na svých webových stránkách upozorňuje na možné rizikové chování spojené s ADHD spočívající mimo jiné v možném alkoholismu i v jiných závislostech.
Poradenství pro žáky s podobnými poruchami chování proto zajišťuje jak výchovný poradce a školní psycholog, tak i metodik prevence, jenž má na starosti prevenci kriminálního a patologického jednání mezi žáky.
Podle psychiatra Jana Čermáka vede neléčení choroby ke frustraci, pocitu selhání a životního neúspěchu. Pokud člověk jen obtížně dosáhne ve společnosti úspěchu, může ho zmiňovaná frustrace podle odborníků přivést na cestu nelegálního chování mnohem pravděpodobněji než člověka duševně zdravého.
Celý text naleznete v dnešním Právu
0 komentářů:
Okomentovat