Mladí lidé se přestávají obávat, že s výučním listem neseženou uplatnění. V Česku se po letech zastavil pokles absolventů učňovských oborů, poslední tři roky se drží na stejné úrovni a některé obory naopak nabírají na popularitě. Mezi roky 2016 a 2017 nejvíc vzrostl zájem o strojírenské či elektrikářské profese a budoucí uplatnění v potravinářství. Informují Hospodářské noviny.
|
Radek Špicar (spcr.cz) |
Poukazuje na to analýza, kterou mají HN exkluzivně k dispozici. Vypracovala ji Asociace malých a středních podniků a živnostníků (ASMP) společně s Národním ústavem pro vzdělávání. Českým firmám momentálně chybí okolo 200 tisíc pracovníků. Přestože neroste celkový počet uchazečů o učňovské obory, zvyšuje se zájem o ty, které jsou pro tuzemskou ekonomiku klíčové. "Dobrá zpráva je to pro průmysl, který je v České republice dominantní, tedy hlavně automobilový nebo elektro, tito zaměstnavatelé mohou být klidnější," říká předseda AMSP Karel Havlíček. Meziročně se například téměř o čtvrtinu zvýšil počet učňů v oboru nástrojař, o třináct procent v oboru strojní mechanik nebo o sedm procent v oboru obráběč kovů. "Jsme samozřejmě rádi, protože nedostatek lidí je jedním z problémů fungování českého průmyslu a jeho modernizace, kterou musí projít," uvádí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar.
Asociace sdružující průmyslníky například před dvěma lety rozjela masivní kampaň na podporu studia technických oborů − snažila se lidi přesvědčit, že se práce ve strojírenském provozu změnila. "Cílem bylo, aby si představili budoucnost, čisté prostředí a že řemeslo dává smysl," dodává Špicar.
Celý text naleznete
zde
0 comments:
Post a Comment