O učební obory, jako je například zedník, klempíř nebo instalatér, není zájem. Mladým se nechce pracovat rukama, a navíc na ně mnohdy tlačí rodiče, aby vzdělávání nepodceňovali a udělali si minimálně střední školu. Některé profese, kupříkladu zedník, tak stojí před zánikem. Reportáž přináší MF DNES.
Úspěšní jsou naopak stochovští v případě klempířů. „Aktuálně jich první ročník navštěvuje osm, což je zřejmě nejvíce v republice. Žáky se snažíme různě motivovat, účastníme se soutěží, zahraničních stáží a podobně. Už dva roky po sobě se můžeme pyšnit titulem Nejlepší klempíř v Čechách. O to víc nás mrzí nízký zájem o tento obor,“ konstatuje ředitelka.
Podobná situace je i v Neratovicích. Na tamní střední odborné škole a středním odborném učilišti obor zedník navštěvují ve všech ročnících pouze tři žáci. Ředitelka Marcela Hrejsová zatím ale neuvažuje o tom, že by první ročník neotevřela. „Musíme otevřít, jinak bychom mohli přijít o akreditaci,“ upozorňuje ředitelka, podle níž jim chybějí také autoklempíři.
Rodiče mají často o schopnostech svých dětí přehnané mínění a přejí si mít doma nejlépe inženýra. „Ten nezájem mladých začíná v rodině. Rodiče si myslí, že nejlepší pro jejich potomka je, když půjde na střední školu a bude mít minimálně maturitu. Ta osvěta by měla tedy začít především u nich. Někdo by jim měl vysvětlit, že střední škola není vždycky tou nejlepší volbou,“ míní Jaroslava Pichová. Důkazem je podle ní fakt, že na školu mnohdy přicházejí do prvního ročníku dvacetiletí žáci.
Celý text naleznete v dnešní MF DNES
0 comments:
Post a Comment