Každý týden nový zákon, slibuje Václav Klaus mladší legislativní smršť ve školství. Nadsázka to je jen mírná. Tento týden má vláda na programu projednávání první novely školského zákona, kterou připravil, další dokončuje. Nejde mu však o zavádění novinek. Naopak. Chce postupně demontovat zákony, které parlament přijal v minulém volebním období. Zejména povinnou školku pro pětileté děti a záruku místa ve školce pro děti dvouleté. A také nepopulární pamlskovou vyhlášku, i nový systém financování škol. Informuje MF DNES.
Václav Klaus mladší /psp.cz) |
Jako předseda školského výboru Poslanecké sněmovny na konci ledna předložil spolu s ostatními poslanci ODS první změnu. Otestovat ochotu parlamentu hlasovat proti zákonům, které prosadila minulá vláda, chce na mateřských školách. Konkrétně hodlá zrušit povinnou předškolní docházku pro pětileté děti a také povinnost obcí zajistit „svým“ dětem místo ve školkách... Že si pro začátek zvolil předškolní vzdělávání, je logické. Povinná předškolní docházka i školka pro dvouleté měly mnoho kritiků už v době, kdy se o nich hlasovalo.
Novela ještě ani neprošla školským výborem, a Klaus už svým kolegům předkládá další návrh, který by v podstatě zrušil zákony prosazené exministryní Valachovou. Tedy její zásadní změnu ve financování škol. Zjednodušeně – peníze se školám budou posílat nikoli podle počtu žáků, ale podle počtu hodin, které odučí.
Jenže podle Klause na tom prodělají dobré školy, které umějí přitáhnout zájem dětí a rodičů. Vláda reformu schválila v červnu, školy by podle ní měly dostávat peníze od příštího ledna, ministerstvo v tuto chvíli finišuje s přípravou prováděcích vyhlášek.
Celý text naleznete v dnešní MF DNES
4 komentářů:
A co ty povinný peďáky, když stejně nejsou učitelé a učí středoškoláci. Kde je učitelů dost, tam si ředitel školy nesmí postavit před děti odborníka ve svém oboru, jen proto že nemá titul z PF (o kvalitě PF pomlčím) a kde učitelé nejsou, tak může učit, kdo je po ruce. není to trocho divný stav?¨Tak a ještě se přimluvím za vyjmutí škol z té kraviny GDPR. Děti se jmenují proto, aby jsme je mohli jejich jmény oslovovat. A dávat na Web a na nástěnky.
kvalifikovaných vš učitelů jsou tři pxdele akorát ten vš neučitel či dokonce maturant jest pro pana ředitele výhodnější
Máte pravdu, někde je chyba. Manželka s hledala s VŠ místo a přestože škola má na ÚP mnoho požadavků, po dotazu místo nebylo. Takže si myslím, že zaměstnávají maturanty a jako na oko někoho hledají. No ale jak to udělat, aby to takhle nešlo. Ten zákon o PP, tomu zřejmě nepomohl.
Měl jsem vůli článek přečíst, ale nepřenesl jsem se přes první vyloženou lež. Ta je hned v první větě V. Klause „Do roku 2004 jsme neměli žádný školský zákon".
V roce 2004 platil zákon č. 29/1984 Sb. ZÁKON o soustavě základních škol, středních škol a vyšších odborných škol (školský zákon).
A jistě nikoho nepřekvapí, že jej podepsal jistý V. Klaus starší.
ON
Okomentovat