Evropský výbor pro sociální práva při Radě Evropy řeší kolektivní stížnost, kterou na Česko podaly dvě mezinárodní neziskové organizace. Vadí jim, že v tuzemských dětských domovech končí i kojenci a batolata, a to především ti s handicapem nebo romského původu. Žádají proto uzavření kojeneckých ústavů. Informuje iDNES.cz.
Steven Allen (mdac.org) |
„K Evropskému výboru pro sociální práva byla podána kolektivní stížnost, která se týká umisťování dětí do tří let do takzvaných kojeneckých ústavů,“ uvedla Eva Petrová z Kanceláře vládního zmocněnce pro zastupování před Evropským soudem pro lidská práva (ESLP).
Stížnost podaly na konci loňského října Centrum advokacie duševně postižených (MDAC) a Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Společně namítají, že se v Česku porušuje článek 17 Evropské sociální charty. Ten zakotvuje právo na socioekonomickou ochranu dětí a na zajištění vhodných podpůrných služeb. „Týká se údajného rutinního umisťování dětí do dětských domovů do třech let věku,“ upřesnila Petrová.
Ve své stížnosti neziskovky tvrdí, že umisťování malých dětí do kojeneckých ústavů je formou násilí a je to podle nich v rozporu s nejlepším zájmem dítěte. Míní také, že pobyt v ústavu má dlouhodobé negativní dopady na tělesný a emoční vývoj malých dětí.
„Děti, které žijí v institucích, se musí vypořádat s těžkou sociální izolací, sníženou podnětností okolního prostředí a ztrátou kontroly nad všemi aspekty svého každodenního života, nemluvě o dobře zdokumentovaných formách zneužívání a zanedbávání. Tyto děti mohou nést vážné nepříznivé následky po zbytek svého života, zvláště když jsou umístěny v ústavech už v tak mladém věku,“ zdůvodnil prozatímní výkonný ředitel MDAC Steven Allen, proč apelují na výbor, aby zasáhl a nechal kojenecké ústavy zavřít.
Neziskové organizace poukazují také na to, že v kojeneckých ústavech jsou nadměrně zastoupeni Romové a děti se zdravotním postižením. Součástí zprávy jsou data z Ústavu zdravotnických informací a statistik. Podle nich mezi lety 2010 až 2015 bylo průměrně ročně mezi přijatými dětmi 23 procent Romů a 35 procent zdravotně postižených.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat