Originální školka vzniká ve Vratislavicích nad Nisou: Dům navržený architektem Petrem Stolínem a jeho spolupracovníky má být velmi hravý. Podobně, jako inspirační předobraz - revoluční tokijská školka od japonského architekta Tezuky. Hlavní myšlenkou této japonské stavby bylo, aby mohly děti trávit co nejvíce času volně a venku na střeše nebo v otevřeném prostoru dokola obklopeném učebnami. Informuje MF DNES.
Petr Stolín (mestojablonec.cz) |
„Mým snem je, aby se děti v naší stavbě naučily vnímat úplně jiný prostor budovy, než jsou zvyklé,“ naznačil před časem Petr Stolín.
Atrium ze dvou protilehlých stran sevřou dvě útlé dřevostavby - školková oddělení. Třetí stranu uzavře společné zázemí s šatnami, jídelnou nebo umývárnami. Samotné budovy se dvěma podlažími nemají obvyklé členění. Při pohledu odspodu dohlédne člověk až pod strop. Celý prostor je otevřený, děti neuzavřou stěny jednotlivých tříd.
Areál obejme plášť z průsvitného plastu. Zvenčí člověk vytuší obrysy domu, děti uvnitř budou mít vlastní svět a soukromí. Plášť má zároveň tvořit závětří pro hry dětí na střeše či v krytém altánu na vyvýšené terase. Školka pojme ve dvou třídách 50 dětí.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat