Zatímco v roce 2009 vybíralo základní školu pro své dítě 33 procent všech rodičů, v roce 2014 už to bylo 63 procent. Rodičů, kterým není jedno, do jaké školy jejich dítě nastoupí, je drtivá většina. Vyplývá to ze studie Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Informují Lidové noviny.
Jana Straková (uvrv.cz) |
Bezmála šedesát procent rodičů se rozhoduje také podle pověsti a prestiže školy. A s tou je to někdy těžké. Podle Jany Strakové bývá za vznikem horší pověsti zdánlivá drobnost – vedení a učitelé se málo usmívají. Nepříliš vlídné chování, které může být pouhou společenskou neobratností, roztočí kolotoč vzájemné nedůvěry. Rodič, který se cítí odmítnutý odměřeně jednajícím vedením nebo učitelkou, se proti škole „naježí“. A začne chodit s výtkami a požadavky, jejichž plnění přináší víc škody než užitku.
„Ředitelé a učitelé rodičům zbytečně ustupují ve snaze vyhovět jejich roztodivným přáním, přičemž se ale třeba nechovají zrovna vlídně. Měli by to dělat spíš obráceně. Vlídně rodičům vysvětlit, proč to a to zařídit nejde, asertivně si stát za svým,“ míní Jana Straková a dodává, že mnohým pedagogům chybí profesní sebevědomí. To ovšem nepostrádají moderní rodiče. V situaci, kdy každý z nich požaduje něco jiného a škola se snaží se zaťatými zuby nezklamat, protože „jinak by to mohlo být ještě horší“, se její pověst rychle kazí.
Celý text naleznete v dnešní příloze Lidových novin Akademie
1 komentářů:
je třeba urychleně oddělit a definovat státní a soukromé školství,jinak to špatně dopadne
Okomentovat