V posledních pěti letech vzrostl počet dětí, které čtou rády knihy. Volný čas tráví četbou zhruba dvě třetiny mladších školních dětí a polovina těch starších. Zhruba čtvrtina
starších dětí není podle průzkumu spokojena se seznamem "povinné
četby", většina by si knihy vybírala raději sama. Polovina dětí
se domnívá, že většina spolužáků ve třídě tuto literaturu
nečte a čtenářské deníky a referáty připravuje pomocí
internetu. Ukázal to průzkum Národní knihovny ČR a agentury Nielsen Admosphere, který včera jeho autoři představili novinářům. Informuje ČTK.
Náctiletí podle průzkumu přečtou za rok průměrně asi osm knih. Přibližně 14 procent jich ale přiznává, že knihy nečte vůbec, protože je to nebaví nebo na to nemají čas. Hlavním zdrojem informací o okolním světě je pro mládež internet.
"Mezi lety 2003 až 2013 došlo k určitému propadu, a teď se dá říct, že se to zastavilo, respektive ten trend je mírně optimistický," uvedla Hana Friedlaenderová z Nielsen Admosphere.
Nejvýraznější vliv na rozvoj čtenářství má podle ní rodina. Děti vysokoškolsky vzdělaných rodičů čtou víc než ostatní. Vztah ke čtení podporuje u dětí mimo jiné předčítání knih, když jsou malé. Nikdy rodiče nepředčítali šesti procentům dětí, zjistil průzkum.
Žánrová skladba se proměňuje s věkem a liší se u dívek a chlapců. U mladších dětí patří v poslední době mezi nejoblíbenější knihy například Honzíkova cesta, Povídání o pejskovi a kočičce a Čtyřlístek. U starších dětí je to zejména Deník malého poseroutky. Mládež zaujalo také například Padesát odstínů šedi. Uvedené tituly ale v průzkumu zmínilo vždy maximálně pět procent dětí.
Celý tex naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat