„Školy se v poslední době stávají v rukou politiků institucemi, které mají napravovat vše, co je ve společnosti špatně. Zapomněli jsme, že velký vliv na stravování dětí mají rodiče,” říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Hana Stýblová, prezidentka rady Asociace ředitelů základních škol. Tématem rozhovoru je „pamlsková vzhláška“
Hana Stýblová (repro ČT) |
Záměr ministra Plagy, který považuje vyhlášku za zbytečně přísnou, Stýblová vítá. „Pokud chceme omezovat stravování dětí, měli by politici jít tvrdě i po výrobcích, řešit normy a reklamu, kterou děti sledují dnes a denně. Děti si sice v bufetu koupí zdravou svačinu, ale vyjdou ze školy a život je úplně o něčem jiném,” říká.
„Ve škole vychováváme a vzděláváme děti k tomu, aby se stravovaly a žily zdravě. Je to celé o osvětě, která bude zacílená na celou rodinu. Škola není sterilní prostředí. Musíme se snažit změnit prostředí venku, protože škola to zvládá,” tvrdí Stýblová.
Celý text naleznete zde
2 komentářů:
S touto logikou, kdy každý článek systému rezignuje na svou odpovědnost, je pak snadné říkat, imigranty k nám pustíme, vždyť jsou všude kolem! Ne! Není posláním školy na své půdě propagovat nezdravý životní styl, poškozovat zdraví žáků směrem k obezitě a navíc se z toho chtít vyvinit. Vyhláška je opodstatněná v tom, že vytváří aspoň část zdravého prostoru.
Tedy, já bych si byla bývala také myslela to, co paní ředitelka.
ALE: když se děti všech ročníků vracely po přestávce do třídy s plnýma rukama cukrových hadů, bonbonků - korálků, tatranek, pitíček atp....A to nemluvím o tom, že se to vše válelo po lavicích a nalepilo to na sebe ten humus z lavic. Fujtajbl (může se to psát, p. Komárku?
Všechno totálně přeslazené, konzumované ve velkém. Asi to záleží i na škole, resp. na tom, kdo ten kiosek má.
Ale asi bych ta pravidla přece jen upravila, jsou moc přísná. Nebo aspoň byla.
Okomentovat