Papírování jen okolo inkluze, tedy začlenění všech dětí do běžné školy zabere řediteli pražské základní školy Lyčkovo náměstí Janu Kordovi několik hodin týdně. „Jsou měsíce, kdy nedělám nic jiného, než jenom zadávám, eviduju, kontroluju. Čím víc integrovaných dětí do vaší školy chodí, tím je to samozřejmě horší,“ popisuje Korda. Jeho školu navštěvuje celkem 800 dětí, integrovaných je osmina. Administrativa je podle něho nutná, ale měla by se výrazně zjednodušit. O „papírování“ spojeném s inkluzí píše Michaela Kabátová v Lidových novinách.
Od září minulého roku, kdy inkluze začala platit, se podle Kordy nic v tomto ohledu nezlepšilo, respektive nezjednodušilo. Na přemíru byrokracie si nestěžuje jako jediný ředitel.
Právě zahlcení škol papírováním se nelíbí ani novému obsazení sněmovny. Poslanci ze školského výboru se shodují, že je nutné přijít se změnami. „Byrokracie v resortu školství je obrovská, nejenom v projektu inkluze. Minulé vedení ministerstva spíše byrokracii podporovalo. Doufám, že současný management bude úspěšnější,“ myslí si člen školského výboru a poslanec Karel Rais z hnutí ANO.
Pro změny jsou i Piráti. Poslankyně Lenka Kozlová se navíc chce zasadit o to, aby inkluze dostala vyšší finanční podporu a dětem během výuky pomáhalo více vzdělaných asistentů.
Inkluzi za správnou myšlenku považuje i další člen školského výboru Jiří Miholaz KDU-ČSL. Není ale podle něho dobře zvládnutá. „Proto jsem zadal její revizi, k čemuž se aktuálně kloní i některé další strany. Negativně na výchovně vzdělávací proces dopadá nárůst administrativy, nedostatečné odborné i finanční zázemí,“ myslí si.
Celý text naleznete v dnešním vydání Lidových novin
0 komentářů:
Okomentovat