Po slučování krajských středních škol by mohly změny potkat také gymnázia. V karlovarském regionu jich funguje devět a podle radního pro školství Jaroslava Bradáče se z nich staly lepší základní školy. „Na gymnázia se vytahují skoro všechny děti, které mají studijní předpoklady. Záležet tak bude na rozhodnutí krajského zastupitelstva. Buďto řekne, že gymnázia mají být pro talenty, nebo se smíříme s tím, že jsme z nich udělali lepší základní školy,“ uvedl pro MF DNES.
Jaroslav Bradáč (kr-karlovarsky.cz) |
Podle Jaroslava Bradáče by ale odborníci měli odhalit případné zádrhely nebo to, zda kraj něco neopomněl. Současná diskuze se podle něj netočí kolem jádra celé věci, ale spíše kolem zástupných problémů. „Podstatou, proč ony změny musíme udělat, je kvalita. Tedy aby si školy nepřetahovaly žáky a měly vybavení, které žáci potřebují,“ řekl radní.
Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES
1 komentářů:
Politik objevil Ameriku. Tento stav znají učitelé na ZŠ už celá léta. Je určitě s podivem, když město se 12000 obyvateli má v populačním ročníku cca. 180 žáků, z nichž má zájem o gymnázium více než třetina a celá šestina (více než 15%) je přijato ke studiu. A to je v letech, kdy jsou silné ročníky. Před několika lety byl poměr cca. 150 žáků a 30 přijatých (20%). Před lety se uvádělo, že na víceletá gymnázia by mělo odcházet cca. 5 -10% žáků ZŠ. Ale osobně o osud VG nemám strach. V kraji nikdy nebude politická odvaha něco s tímto absurdním stavem dělat. Je a bude tu 9 VG na pár kilometrech od sebe a budou mít stále více úroveň lepší ZŠ (i proto, že pro VG platí stejné RVP jako pro ZŠ). Totéž platí i om převisu nabídky volných studijních míst na SOŠ (jak motivovat žáky na ZŠ, když se vždy najde nějaká škola, kde mají volno). A povinné přijímačky se směšně nízkými nepodkročitelnými hranicemi stavu také nepomáhá ...
Okomentovat