Do jihočeských středních škol loni nastoupilo zhruba 27 tisíc žáků. Studenti učilišť tvořili necelou pětinu. Zájem o učňovské obory dlouhodobě klesá. S problémem se potýká i Střední škola polytechnická v Českých Budějovicích, kde kvůli nezájmu dokonce jeden obor vůbec neotevřeli. Reportáž přináší Český rozhlas.
Obor montér suchých staveb dokonce škola v letošním roce vůbec neotevřela. Přihlásil se pouze jeden zájemce. „Je to škoda, protože sádrokartonáři mají opravdu hodně zakázek. Náš učitel odborného výcviku je se žáky druhého a třetího ročníku stále na zakázkách, práce je spousta. Ale co si budeme povídat, je to nejlevnější pracovní síla a děti jdou radši na maturitní obor, byť na to třeba nemají, prostě to zkouší,“ dodává Luboš Kubát.
Problém vidí zejména v upadající morálce žáků a často podceněné výchově rodičů. „Takovým hlavním ukazatelem je velká absence. Nemají vypěstované z rodinného života návyky, že musí ráno vstát a dojít do školy. Po cestě je spousta lákadel, obchodní domy a mnozí prostě do té školy nedojdou. Jsou nespolehliví a absence je opravdu veliká,“ popisuje.
Celý text a reportáž ke stažení naleznete zde
3 komentářů:
No jo. Až zdraží lidská práce, zedník bude brát tolik co obráběč, zvedne se zájem. Nebude to dlouho trvat.
Dnes šikovný řemeslník vydělává víc než učitel.
Problém docházky by vyřešila výchova rodičů. Když rodič žije na podpoře a je spokojený, tak dítě asi lepší kariéru neudělá. A on by to nebyl až takový problém, aby docházka, která je evidována elektronicky byla přístupná sociálce a policii a v případě problému řešitelná.
byl jste nezaměstnaný? a byl jste spokojený s podporou 112 kč/den + přídavkem na dítě? a co vaše dítě bylo také spokojené?
"byla přístupná sociálce a policii a v případě problému řešitelná"
jak řešitelná? co ta policie a sociálka bude jako řešit?
Okomentovat