Neurovědec Martin Jan Stránský z Yaleovy univerzity upozornil na výzkumy, které prokazují, že sociální sítě jsou návykové, zvyšují riziko úzkosti, deprese, sebevražd a zhoršují komunikaci. Podle něj se z lidí závislých na sítích stávají počítače a děti by se na sociální sítě neměly vůbec pouštět. V debatě v rámci Broumovských diskusí s ním souhlasil také Ondřej Šteffl ze společnosti Scio, ten přirovnal sociální síť k heroinu. Reportáž přináší Aktuálně.cz.
Martin Jan Stránský (wikipedia.org) |
To potvrdil také primář v oboru neurologie na Yaleově univerzitě Martin Jan Stránský, který se tím, jaký mají technologie vliv na lidský mozek a schopnost se vzdělávat, zabývá už deset let.
"Posledních pět let těch faktů přibývá a nejvěrohodnější jsou zároveň ty nejděsivější. Mezinárodní výzkumy potvrdily přímou souvislost mezi časem stráveným na sociálních sítích a negativními charakteristikami, jako je pocit štěstí, úzkosti, vznik deprese, nárůst sebevražd. Je tam prokazatelná omezená schopnost komunikace. Lidé tvoří kratší věty a je jich méně, jsou méně tolerantní. Člověk přestává být humanitním člověkem a stává se počítačem," míní Stránský.
Podle něj jsme jako lidstvo dospěli k jisté deevoluci schopností lidského mozku a tyto změny jsou nejpatrnější u mladších generací, a to nejen z pohledu společenských tlaků a zvyků, ale i ze strany učitelů a státních úřadů, které podléhají určitým trendům.
"My nemáme sebemenší ponětí, k čemu to povede. A proč máme chytré mobily? Aby Apple a další firmy vydělávaly, jiný důvod nebyl. Oni nepřemýšleli, co to udělá s našimi dětmi, jaký to bude mít sociální a psychologický dopad na společnost," řekl Šteffl, který zároveň vyzdvihl fakt, že když chce farmaceutická firma uvést na trh nový lék, trvá to řadu let a stojí to miliony dolarů, ale technologie s novými funkcemi nikdo neřeší, přestože také mohou mít dramatické dopady.
Celý text naleznete zde
2 komentářů:
"Podle něj jsme jako lidstvo dospěli k jisté deevoluci schopností lidského mozku a tyto změny jsou nejpatrnější u mladších generací, "
Já bych s tím pánem souhlasil, jenom by bylo potřeba tento článek předhodit všech chytrákům, kteří citují staletí stará moudra, že starší generace si stěžují na mladší, že oni byli taky jiní a všechno se zvládlo, že je klasický mezigenerační rozdíl. A to v situaci, kdy učitelé, kteří měli možnost vidět/zažít generaci dětí o 15 let starší tvrdí, že jsou děti jiné. Hned se vyrojí chytráci (i tady na webu), že děti jsou přece pořád stejné...
-------------------
Tento příspěvek byl shledán ideologicky nezávadným nebo ho ještě cenzor nestihl smazat. Pokud zde v diskusi ještě je, je možné, že bez vysvětlení zmizí, protože na tomto webu dochází k cenzorským zásahům podle vyznávané ideologie cenzora, přesto, že v patičce webu je informace, že diskuse nejsou cenzurovány. Je to lež.
Facebook jsme udělali návykový schválně, přiznal bývalý prezident Parker
10. listopadu 2017 19:55
Zdroj: https://technet.idnes.cz/sean-parker-facebook-navykovy-dk6-/sw_internet.aspx?c=A171110_134710_sw_internet_pka
VIDEO: Braňte se facebookovým manipulacím, sociální sítě jsou návykové
Už 12. listopadu 2012 11:51,
Zdroj: https://technet.idnes.cz/prednaska-socialni-site-0s9-/sw_internet.aspx?c=A121112_111213_sw_internet_vse
A už dříve odkazovaný Simon Sinek: Problém dnešní generace mileniálů
https://videacesky.cz/video/problem-dnesni-generace-milenialu
Okomentovat