O návykovosti Facebooku a dalších sociálních sítí se mluví už dlouho. První prezident Facebooku, miliardář Sean Parker, ovšem nyní veřejně potvrdil, že jde o úmysl. „Zneužili jsme zranitelnosti lidské psychiky. Věděli jsme, co děláme,“ uvedl Parker, který pomáhal Zuckerbergovi s rozjezdem firmy Facebook. O rozhovoru pro Axios.com informuje iDNES.cz.
Sean Parker (twitter.com) |
„Facebook byl první z těchto aplikací, u kterých jsme se my tvůrci zamysleli nad tím, jak udržet pozornost uživatele co nejdéle,“ řekl Parker. To znamená, že vám musíme každou chvíli dát malou dávku dopaminu.“
Podobnou taktiku používají podle psychologů například hrací automaty. Mechanismus závislosti je pak často podobný jako u drog typu heroin nebo kokain. Hrací automaty využívají „nejisté odměny“ - hráč nikdy neví, zda právě příští minuta nepřinese závratnou výhru. Navíc mu automat tu a tam dává vyhrát určité malé částky, takže udržuje jeho pozornost skrze dávky dopaminu.
Jakou odměnu nabízí svým „závislákům“ Facebook? Podle Parkera jednoduše: „Třeba tak, že vám „někdo dá lajk nebo se podívá na vaše fotky apod. Taková zpětná vazba vás přiměje k tomu, abyste na Facebook nahráli více obsahu, za což dostanete další lajky a komentáře. Je to smyčka sociální zpětné vazby.“
Nyní si ale Parker myslí, že nechápal důsledky takového jednání: „Sociální síť má vedlejší důsledky, když se rozroste na miliardu nebo dvě miliardy uživatelů. Doslova mění vztahy ve společnosti. Zřejmě to dost zamíchalo s produktivitou. A jenom bůh ví, co dělá Facebook s mozky našich dětí.“
Celý text naleznete zde
6 komentářů:
Co dela s mozky FB zatim nevime, co dela s mozky nekterych lidi dender studies, to uz je jasne: https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/454700-uz-zadne-damy-a-panove-s-tradicnim-oslovenim-konci-i-metro-v-new-yorku.html
Paní Karvaiová, diskutujte, prosím k tématu. "Antigenderistický klub" založil pan Týř v diskusi pod jiným článkem. Děkuji! Hezký den!
S mozky určitě něco dělá. Je to vidět na nutkavosti, se kterou se mládež, především dívky, kdekoli připojují k četování na sociálních sítích. Zda je vliv pozitivní nebo negativní, uvidíme za čas.
Není třeba čekat.
Už jsem tento odkaz jednou vkládal.
https://videacesky.cz/video/problem-dnesni-generace-milenialu
To nemusí být bůh. Na to stačí pořáný výzkum. Jen by asi výsledky nebyly moc hezké. Je to byznys jako každý jiný. Jen cílem je prodat sebe.
Že by zákonodárci vyhlásili facebook za drogu jako konopí? To ho spíš zdaní spotřební daní jako alkohol.
Hlavně už by konečně experti mohli přestat bádat nad tím, zda Facebook a sociální sítě mohou vyvolávat závislost.
Když se nám tu jeden z jeho tvůrců přiznal, že to byl od začátku záměr a že byl budován tak, aby závislost vyvolával.
Okomentovat