Ročně opouští dětské domovy zhruba tisíc mladých lidí a dvě třetiny z nich se neumí začlenit do normálního dospělého života. Je proto potřeba je na nástrahy toho, co je čeká „tam venku“, důsledně připravovat. Jenže právě příprava na odchod se často podceňuje. Konferenci na téma „zaměstnávání dětí z dětských domovů“ pořádala organizace Mimo domov. Informuje iDNES.cz.
Je proto důležité, aby byli na odchod důsledně připravováni. Jenže právě tato část často drhne. „Tato příprava je stále velmi podceňována a navíc u nás zcela chybí doprovázení dětí poté, co dětský domov opustí,“ tvrdí předsedkyně organizace Mimo domov Klára Chábová.
„Ideální by bylo zvýhodnit firmy, které poskytnou první zaměstnání dítěti z ústavní výchovy, obdobně to mají zdravotně znevýhodnění,“ navrhuje ředitel Dětského domova Telč Milan Opravil.
Na konferenci se probíral také nedostatek psychologů v dětských domovech. „Už léta voláme po tom, že bychom potřebovali externí psychology, kteří by k nám pravidelně dojížděli. Máme sice vychovatelky, které mají vystudovanou speciální pedagogiku, ale pro děti jsou to pořád tety. Potřebujeme pohled zvenčí,“ říká ředitelka dětského domova v Jemnici Jiřina Kühnelová.
Termín na objednání u psychologa je přitom až čtvrt roku. Pokud má ale nějaký chovanec akutní problém, je potřeba ho řešit hned. „Spolupracujeme s pedagogicko-psychologickou poradnou, se speciálně pedagogickým centrem v Třebíči a dojíždí k nám i pedopsychiatrička, protože máme psychiatricky léčené děti. Jenže je potřeba, aby k nám někdo jezdil častěji,“ uvedla Kühnelová.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat