EDUin, společně s dalšími 17 organizacemi, které se orientují na oblast vzdělávání, připravil strategický dokument shrnující hlavní priority vzdělávací politiky pro další sněmovní období. V současnosti probíhají jednání se zástupci politických stran ve snaze najít na těchto prioritách shodu a pokusit se je prosadit do stranických politik. Třetí vizí, kterou dokument představuje jako klíčovou pro další rozvoj, je nutnost koncepčnosti systémových změn. Pokud budou nadále přijímány změny, které nejsou opřeny o relevantní analýzu dopadů, a pokud nebudou zasazeny do širšího a promyšleného rámce, hrozí riziko těžko napravitelných chyb.
Státní maturity, přijímací zkoušky na střední školy, novela zákona o pedagogických pracovnících, restriktivní přístup vůči neveřejným školám, kariérní řád, nový způsob regionálního financování a další systémové kroky v českém vzdělávacím systému způsobují či způsobí dopady, které lze jen těžko předpovídat. U některých (státní maturita) není ani po několika letech jasné, co vlastně způsobily (kromě vyššího počtu neúspěšných maturantů). To je nekoncepční a z hlediska rozvoje vzdělávání velmi rizikový způsob řízení.
Český vzdělávací systém přitom disponuje velkým množstvím shromažďovaných dat, která nejsou využita, případně je velmi těžké je zpřístupnit veřejně a umožnit tak jejich analýzu nezávisle na v tomto smyslu neaktivním ministerstvu školství.
K přijímání systémových opatření je nezbytně nutné poučit se v zahraničí a vyhodnotit, jaká prověřená opatření by bylo možné využít v adekvátní formě k rozvoji českého vzdělávacího systému.
Olga Žáková, koordinátorka kampaně Vzdělávání přede-vším, řekla: „Jediným známým dopadem státních maturit je výrazně vyšší neúspěšnost maturantů, zejména ze středních odborných škol a učilišť. O tom, jak státní maturity přispěly ke zkvalitnění vzdělávání - a tedy ke snížení neúspěšnosti - nic nevíme. Přitom právě to byl hlavní argument pro jejich zavedení. To je jen ilustrativní příklad k tomu, jak probíhají systémové změny v českém vzdělávání.“
Zdroj: Tisková zpráva EDUin
3 komentářů:
Věří někdo, že EDUin je "informační" portál?
"O tom, jak státní maturity přispěly ke zkvalitnění vzdělávání – a tedy ke snížení neúspěšnosti – nic nevíme. Přitom právě to byl hlavní argument pro jejich zavedení." - EDUin jako tvrdě lobbistické uskupení ve svém křižáckém tažení proti SM opět buď: a)lže; b) nezná fakta, k nimž se vyjadřuje. Obojí je hanebné. Již několikrát jsem v různých diskusích poukázal na dohledatelný fakt, že hlavním argumentem pro zavedení SM byla snaha o srovnatelnost výsledků MZ. Ale to se nehodí do krámu, je třeba postavit hastroše a zaútočit na něj.
"O tom, jak státní maturity přispěly ke zkvalitnění vzdělávání – a tedy ke snížení neúspěšnosti – nic nevíme. Přitom právě to byl hlavní argument pro jejich zavedení."
No, obávám se, že na do deseti let po zavedení by kvalita vzdělání a míra úspěšnosti měly být v opačném vztahu než chce Eduin.
Ono tachometr sám taky auto nezpomalí...
Okomentovat