Přílohu Střední škola přináší dnešní MF DNES. Mimo jiné je v ní i rozhovor s Markétou Frýdvalskou z Pedagogickopsychologické poradny pro Prahu 3 a Prahu 9. „Můžeme posoudit, pro jaký typ středoškolského studia má dítě největší předpoklady či jestli pro něj zvolený typ školy nebude moc náročný,“ říká v rozhovoru Frývaldská
Existují nějaké testy, které mohou dětem pomoct při výběru budoucího směrování?
Ano, existují. Testové vyšetření trvá zhruba čtyři hodiny a obsahuje zpravidla zkoušku rozumových schopností a zájmové dotazníky.
Provádějí tyto testy základní školy, nebo jen pedagogicko-psychologické poradny?
Pokud na škole funguje psycholog, tak ten může takové testování udělat. Většina škol však psychologa nemá, a nemá tudíž k dispozici testovací materiál. Výchovní poradci mají jednoduché screeningové dotazníky, ale komplexně testově vybavení nejsou.
Takže mají-li rodiče s dětmi zájem o toto šetření, musí přijít k vám?
Mohou k nám, anebo k soukromému psychologovi, který má rovněž možnost těchto testů.
Jaký je poplatek za toto testování?
Pedagogicko-psychologické poradny jsou zřizovány státem a poskytují tyto i další služby zdarma. Platí se pouze poplatek za testový materiál, což je asi 100 korun.
Může test ukázat, na kterou střední školu má dítě jít?
Takhle to nefunguje. My můžeme posoudit, pro jaký typ středoškolského studia má dítě největší předpoklady, jestli to pro něj nebude moc náročné. Zároveň máme možnost porovnat jeho studijní předpoklady s předpoklady ostatních dětí. A to nejen na základě výsledků na základní škole, ale sledujeme i zájmy či rozumové schopnosti. Při naší práci nejde jen o test, následují ještě konzultace se zákonnými zástupci.
Celý text naleznete v dnešním vydání MF DNES
1 komentářů:
Nejsou náhodou poradny zavaleny vyšetřováním handikapovaných dětí v souvislosti s inkluzí?
Kolik pracovníků PP poraden má jako vedlejšák soukromou praxi?
Okomentovat