Pokud by se tvořil žebříček témat, o které se mladí Češi příliš nezajímají, na čelných pozicích by stála politika. Podle nedávného průzkumu OECD se o správu věcí veřejných vůbec nezajímá 57 procent lidí ve věku od 15 do 29 let, což Česko řadí na předposlední místo mezi 35 velmi rozvinutými demokratickými zeměmi. I přesto se očekává, že letos přijde k volebním urnám více mladých lidí než před čtyřmi lety.
Informuje server Aktuálně.cz.
Daniel Kunštát (cevroinstitut.cz) |
Do jaké míry budou takové výzvy úspěšné, se ukáže samozřejmě až po volbách. Jejich autoři si od toho slibují, že hlasovat přijde velké množství mladých lidí. Podobně jako třeba ve Velké Británii, kde právě tato věková skupina výrazně ovlivnila volební výsledky.
Sociolog a politolog Daniel Kunštát míní, že zájem o co nejvyšší účast mladých voličů by měly mít zejména tři strany - piráti, SPD a TOP 09. Právě lístky s těmito stranami podle něj budou mladí házet do urny nejčastěji, a navíc jim mohou výrazně pomoci v souboji o poslanecká křesla.
Zatímco zbylé dvě strany ale mají podporu i mezi jinými věkovými skupinami, o pirátech něco podobného lze tvrdit jen stěží. "Pro piráty bude alfou a omegou, jestli mladí voliči vůbec k volbám přijdou. Pokud přijdou, tak jsem přesvědčen, že se do sněmovny dostanou. Pokud je nedokážou zmobilizovat, tak budou mít navzdory průzkumům velké problémy," předpokládá Kunštát. A upozorňuje na to, že nejmladší voliči mívají největší tendenci k volbám nepřijít, ačkoliv se veřejně hlásí k podpoře nějaké strany.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat