Každé čtvrté dítě má nadváhu, každé sedmé je obézní a každé čtvrté dítě ze sta je dokonce extrémně obézní. Za tuto nepříznivou statistiku může špatný životní styl. Potřeba je začít u rodičů, jejichž stravovací návyky děti kopírují, shodují se odborníci. Reportáž přináší iDNES.cz.
Zlatko Marinov (marinov.cz) |
„V současné době jsme zasaženi globální pandemií běžné obezity. Výskyt dětské nadváhy v ČR překonal nejpesimističtější předpoklady z osmdesátých let minulého století. Za čtvrtstoletí epidemie obezity došlo k dvojnásobnému nárůstu nadváhy v rámci celého populačního spektra a v dětské populaci k zpětinásobení počtu obézních dětí,“ varuje dětský obezitolog Zlatko Marinov.
Lidé často vnímají nadváhu spíš jako estetický problém, jde ale hlavně o zdraví dítěte. Obezita může vést k rozvoji cukrovky, kornatění cév i rozvoji srdečně-cévních komplikací. Navíc podle Marinova snižuje konečnou průměrnou výšku o 1,5 centimetru a ve 40 letech zkracuje délku života o 7 let (extrémní obezita až o 14 let). Kromě toho mají děti často psychické problémy, protože se stávají terčem šikany.
Světová zdravotnická organizace identifikovala obezitu jako nejzávažnější zdravotní problém vyspělých zemí.
Celý text naleznete zde
0 komentářů:
Okomentovat